OEM China Essential Oil Refillable Bottles - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Dedicated to strict top quality command and considerate purchaser support, our experienced staff customers are always available to discuss your necessities and be certain full client gratification for OEM China Essential Oil Refillable Bottles - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Cancun , Cancun , Abiding by our motto of "Hold well the quality and services, Customers Satisfaction", So we provide our clients with high quality products and excellent service. Please feel free to contact us for further information.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 250ml lu...
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
OEM Supply 7g Cosmetic Packing Plastic Jar - 6...
-
Fixed Competitive Price Acrylic Mason Jar - AJ...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
Hot Selling for Aluminum Cans And Lids - JA-3-...



