OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | 10ml Perfume Bottle
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Canada , Costa rica , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
2017 Good Quality Pet Plastic Spray Bottle - 5...
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 350m...
-
Factory directly Energy Drink Bottle - 280ml b...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
Factory Supply Glass Spray Perfume Bottle - 50...


