China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
We goal to see good quality disfigurement within the manufacturing and provide the most effective support to domestic and overseas shoppers wholeheartedly for China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , New Delhi , Estonia , We've a good reputation for stable quality solutions, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Factory Supply 15ml Colorful Glass Bottle For P...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
OEM Customized Perfume Bottle Pump Atomizer - ...
-
Short Lead Time for Cream Jar Cosmetic - 250ml...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Factory wholesale Glass Bottle Perfume 100 Ml -...

