OEM/ODM China Face Cream Jars - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, far more united and far more specialist team! To reach a mutual profit of our customers, suppliers, the society and ourselves for OEM/ODM China Face Cream Jars - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Turkey , Provence , The company attaches great importance to product quality and service quality, based on the business philosophy "good with people, genuine to whole world, your satisfaction is our pursuit". we design products, According to customer's sample and requirements, to meet the needs of the market and offer different customers with personalized service. Our company warmly welcomes friends at home and abroad to visit, to discuss cooperation and seek common development!
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
OEM China Glass Perfume Bottles - 100ml PP pla...
-
professional factory for Luxury Empty Cream Jar...
-
Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers -...
-
Factory making Spray Aluminum Bottle - 50g eco...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml...




