Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Luxemburg , Angola , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, let us work together to get success.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 1...
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
professional factory for 20g Aluminum Cream Gla...
-
OEM Factory for Empty Mini Spray Perfume Bottle...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 250ml long ...




