China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
The shopper satisfaction is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and repair for China Cheap price Pp Jar With Screw Lid - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Lesotho , Amsterdam , Ought to any of these products be of curiosity to you, remember to allow us to know. We are going to be satisfied to give you a quotation on receipt of one's in depth specs. We've our private experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
professional factory for 20g Aluminum Cream Gla...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
Fast delivery Cosmetic Aluminum Bottle - 100ml...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - 600...
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...

