Discount wholesale Cube Shape Perfume Spray Bottle - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Discount wholesale Cube Shape Perfume Spray Bottle - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Mexico , Belgium , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
OEM Factory for Acrylic Packaging Cosmetic Plas...
-
factory low price Plastic Cream Mask Jar - AJ-...
-
Special Design for Perfume Spray Bottle 40ml - ...
-
China OEM Cosmetic Bamboo Pot With Aluminium Li...
-
Newly Arrival Cosmetic Containers - 20 ml exce...
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...











