18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Our company sticks to the principle of "Quality is the life of the company, and reputation is the soul of it" for 18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , Lithuania , Morocco , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 500ml lu...
-
Wholesale Dealers of Recycled Wooden Jar - 8ml...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...




