Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future jointly with your esteemed company for Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Honduras , California , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency will have to be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products and solutions in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...
-
Popular Design for Glass Cosmetic Jar For Home ...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 200ml ...
-
Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle...


