OEM China Aluminium Jar With Screw Caps - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
We always believe that one's character decides products' quality, the details decides products' quality ,with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for OEM China Aluminium Jar With Screw Caps - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Irish , Honduras , Our company, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by iso9000 quality management standard strictly , creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620...
-
2017 High quality 100 Gram Round Jar - small a...
-
Cheapest Factory Refillable Aluminum Perfume Bo...
-
factory Outlets for 50 Gram Cosmetic Jars - 3m...
-
High Quality for Beauty Containers - 400ml alu...

