Factory wholesale Cosmetics Plastic Pp Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
Bear "Customer initially, High quality first" in mind, we do the job closely with our customers and supply them with efficient and skilled providers for Factory wholesale Cosmetics Plastic Pp Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Lahore , Jamaica , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we're trying our best to be your good partner.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - custom lu...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - 350m...
-
Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml exc...
-
Super Lowest Price Unique Cosmetic Containers -...
-
Trending Products China Made Cosmetics Cream Gl...
-
Short Lead Time for Plastic Medicine Bottles - ...



