Newly Arrival Cosmetic Containers - 20 ml excellent aluminum parfume atomiser – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-04-20 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 119 mm |
| Weight | 25 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our personnel are generally in the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the outstanding top quality merchandise, favorable price tag and fantastic after-sales solutions, we try to gain every single customer's rely on for Newly Arrival Cosmetic Containers - 20 ml excellent aluminum parfume atomiser – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Sweden , Mali , Our staffs are adhering to the "Integrity-based and Interactive Development" spirit, and the tenet of "First-class Quality with Excellent Service". According to the needs of every customer, we provide customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully. Welcome clients from home and abroad to call and inquire!
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...
-
Factory making Cosmetic Frost Glass Cream Jar -...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - Factory...
-
Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bott...

