Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | Empty Aluminum Perfume Bottle
Good quality comes to start with; service is foremost; organization is cooperation" is our enterprise philosophy which is regularly observed and pursued by our firm for Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , Armenia , Benin , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
OEM/ODM Supplier Spice Use 0.5oz Aluminum Tins ...
-
Renewable Design for Ball Cosmetic Jar - AJ-04...
-
Factory Supply Glass Spray Perfume Bottle - 50...
-
Original Factory Aluminum Jar For Cosmetics - ...
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 1...




