Top Suppliers Cream Jar Made In China - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to deliver you with great provider of processing for Top Suppliers Cream Jar Made In China - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Washington , Burundi , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Short Lead Time for Bamboo Cosmetics Cream Jars...
-
Good Wholesale Vendors Recycled Glass Jars - 8...
-
Cheap price Pp Round Jar With Pp Cap - JA-3-6 ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
2017 Latest Design Small Pill Bottle - aluminu...



