Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
10 Smart Ways to Use Ammonia – Bob Vila 10 Smart Ways to Use Ammonia | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are also specializing in improving the things management and QC method in order that we could retain terrific edge inside the fiercely-competitive small business for Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Melbourne , Paris , We honor ourselves as a company that comprises of a strong team of professionals who are innovative and well experienced in the international trading, business development and product advancement. Moreover, the company stays unique among its competitors due to its superior standard of quality in production, and its efficiency and flexibility in business support.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Low price for 12ml Perfume Bottles - 3ml / 6ml...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 480ml l...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml cl...
-
Plastic Cylinder Containers Supplier - [Copy] ...
-
Best Price on 200ml Glass Cosmetics Jar - whol...

