Special Price for Empty White Glass Cosmetic Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
We now have a specialist, efficiency workforce to deliver excellent service for our purchaser. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Special Price for Empty White Glass Cosmetic Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Egypt , Provence , Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound products with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 4...
-
Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum ...
-
2017 New Style Aluminum Jar 10g 50g 100g - Sma...
-
Good Wholesale Vendors Cosmetic Jar With Glass ...
-
Factory Price For Purple Perfume Bottle - 10ml...
-
Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - AJ-06 ...

