OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
Our items are commonly identified and trusted by customers and may fulfill continuously switching economic and social wants of OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moscow , Rotterdam , Juventus , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom...
-
Factory directly Plastic Jar For Cream Package ...
-
Factory supplied Luxury Jars - 50g clear plast...
-
2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...


