Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic Jars - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our personnel are generally in the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the outstanding top quality merchandise, favorable price tag and fantastic after-sales solutions, we try to gain every single customer's rely on for Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic Jars - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Manila , Buenos Aires , We've a good reputation for stable quality solutions, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - aluminum...
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml al...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - S...
-
China Supplier Clear Glass Perfume Bottle - JA...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 8ml /...
-
Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic G...

