factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Bear "Customer first, Excellent first" in mind, we operate closely with our customers and supply them with efficient and expert services for factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Somalia , Sri Lanka , We strive for excellence, constant improvement and innovation, is committed to make us the "customer trust" and the "first choice of engineering machinery accessories brand" suppliers. Choose us, sharing a win-win situation!
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 250...
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - small al...
-
18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Ca...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 30g...
-
Best-Selling 50ml Perfume Bottles - 150ml ROPP...




