Online Exporter 100cc Pp Cream Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Coffee shops around the world adopt the “Brooklyn” look. — Quartz Search Logged out Latest Featured Obsessions Emails Editions | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our primary intention should be to offer our clientele a serious and responsible enterprise relationship, delivering personalized attention to all of them for Online Exporter 100cc Pp Cream Jars - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Switzerland , Brazil , Custom orders are acceptable with different quality grade and customer's especial design. We are looking forward to establish the good and successful cooperation in business with long terms from the customers of all over the world.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - custom lu...
-
Top Quality 3g Empty Nail Plastic Glue Bottle -...
-
Factory For Luxury Glass Cream Jar - 330ml cro...
-
Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar ...
-
Factory Cheap 25ml Black Perfume Bottle - 24/4...
-
One of Hottest for Empty 4 Oz Skincare Jar With...

