factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Custom Perfume Bottles
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to deliver you with great provider of processing for factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Latvia , United States , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 250...
-
Reliable Supplier Small Recycled Plastic Cosmet...
-
Hot sale Factory 5ml Empty Perfume Bottle - 40...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - AJ-0...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 100g ...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...

