8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For Cosmetics - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for 8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For Cosmetics - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Nigeria , Leicester , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50ml alu...
-
One of Hottest for 5g 15g 30g 50g Square Acryli...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 100ml...
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...











