Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
We know that we only thrive if we can easily guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Costa rica , Madras , We have been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying goods and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
Reasonable price Aromatherapy Glass Roll On Bot...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - whole...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 20...
-
Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - ...



