Manufactur standard Perfume Stick Glass Bottle - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Jars Packaging Market Insight 2019-2026 By RPC Group Plc, Albea SA, Gerresheimer AG, Quadpack Industries, HCP Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We've been committed to offering easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for Manufactur standard Perfume Stick Glass Bottle - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Marseille , Mecca , As a way to use the resource on the expanding info in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite on the high quality items we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our qualified after-sale service group. Item lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for the inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us when you've got any questions about our organization. ou could also get our address information from our site and come to our enterprise. We get a field survey of our merchandise. We are confident that we'll share mutual accomplishment and create solid co-operation relations with our companions within this market place. We're seeking forward for your inquiries.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Wholesale Price Aluminum Lotion Bottle - 250ml...
-
Cheapest Price 25ml Glass Perfume Bottle - 500...
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...
-
Reasonable price Beauty Cosmetic Containers - ...
-
Factory wholesale Glass Tube Perfume Bottle - ...











