Fast delivery Cream Cosmetics Jars - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Tubes and Jars Market Share, Growth by Top Company, Application, Trends and Forecasts by 2021 | Custom Perfume Bottles
We constantly carry out our spirit of ''Innovation bringing advancement, Highly-quality guaranteeing subsistence, Administration selling advantage, Credit rating attracting buyers for Fast delivery Cream Cosmetics Jars - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Brunei , Victoria , Relying on superior quality and excellent post-sales, our products sell well in America, Europe, the Middle East and South Africa. We are also the appointed OEM factory for several worlds' famous products brands. Welcome to contact us for further negotiation and cooperation.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...
-
PriceList for Cosmetic Jar Aluminium - 30ml / ...
-
Factory Outlets 5g Cosmetic Container - 530ml ...
-
Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - 250ml a...
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 8ml...
-
Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - ...











