Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Palette Naturals has arrived and fragrance ingredient labeling will never be the same Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact | Empty Aluminum Perfume Bottle
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act during the interests of a purchaser position of theory, allowing for much better good quality, lower processing costs, prices are extra reasonable, won the new and old buyers the support and affirmation for Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: azerbaijan , Miami , Philadelphia , Custom orders are acceptable with different quality grade and customer's especial design. We are looking forward to establish the good and successful cooperation in business with long terms from the customers of all over the world.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 200ml gold al...
-
Hot Selling for Cosmetic Packaging Companies - ...
-
Factory Cheap 25ml Black Perfume Bottle - 250m...
-
Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 250ml...
-
Discountable price Loose Powder Jar - 250ml si...
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...

