Low MOQ for 100g Cosmetic Cream Container - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
Our target is always to satisfy our customers by offering golden support, superior value and high quality for Low MOQ for 100g Cosmetic Cream Container - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Niger , Slovak Republic , Birmingham , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality products, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
-
Good User Reputation for Custom Perfume Bottles...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...
-
Good User Reputation for Clear Round Empty Plas...
-
Popular Design for Hot Sale Aluminum Face Cream...
-
Best quality Cosmetics Bottles - 40ml pink wid...
-
Factory Price 200ml Cosmetic Cream Jar - 250ml...




