China Supplier Black Plastic Jar - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for China Supplier Black Plastic Jar - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Comoros , Toronto , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in public placesand other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Factory wholesale Pet Plastic Bottle - 15 ml r...
-
High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum ...
-
Best quality Essential Oil Glass Dropper Bottle...




