18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
We'll make each hard work to become excellent and excellent, and speed up our measures for standing from the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for 18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , The Swiss , Greece , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 500...
-
Best Price on 20ml Credit Card Perfume Bottle -...
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 50...
-
Top Suppliers Cream Jar Made In China - 30ml P...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 50g clear...




