2017 China New Design Small Glass Cream Container - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Shiseido and DDF launch new Narciso Rodriguez fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
It adheres on the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to acquire new solutions regularly. It regards shoppers, success as its very own success. Let us establish prosperous future hand in hand for 2017 China New Design Small Glass Cream Container - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , South Korea , Serbia , We have a excellent team supplying professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy with you. We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 250ml silver al...
-
Good quality Empty Cosmetic Glass Bottle - 250...
-
Best quality Cosmetics Cream Container - Custo...
-
OEM Customized Empty Clear Cosmetic Jars - 250...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum ...




