China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Using a total scientific good quality management process, superior high quality and excellent faith, we get great name and occupied this field for China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Borussia Dortmund , Kyrgyzstan , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We have been willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 150ml ...
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 25m...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 20 ml uni...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5...




