Well-designed Cream Jar For Hair Wax - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
We are going to make every single effort for being excellent and excellent, and accelerate our ways for standing while in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for Well-designed Cream Jar For Hair Wax - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Seattle , Riyadh , Curacao , With the development and enlargement of mass clients abroad, now we've set up cooperative relationships with many major brands. We've our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost items and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Quality Inspection for Lotion Pump Bottle - 5g...
-
Factory Promotional Mist Spray Aluminum Bottle ...
-
Hot New Products Body Cream Container - JA-4-2...
-
Factory Price For Cosmetic Luxury Jar - AJ-05 ...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 33...




