Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" would be the persistent conception of our enterprise with the long-term to build with each other with consumers for mutual reciprocity and mutual advantage for Factory source Pet Spary Amber Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Islamabad , Salt Lake City , Our company, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by iso9000 quality management standard strictly , creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Special Price for 50g Cosmetics Jar - JA-3-3 s...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 10 ...
-
Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottle...
-
Factory supplied Pp 100ml Cosmetic Jar - 250ml...
-
Factory Supply 10ml Perfume Bottle - AJ-04 ser...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...











