Top Quality Cosmetic Jar 10g - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | 10ml Perfume Bottle
With a sound business credit, excellent after-sales service and modern manufacturing facilities, we have earned an excellent reputation among our customers across the world for Top Quality Cosmetic Jar 10g - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sevilla , Swiss , Portugal , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we will continue with the most professional and high quality service to provide the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 1000ml ...
-
Hot-selling 30ml Spray Bottle - AJ-10 series a...
-
China Gold Supplier for 30g Cosmetic Cream Jar ...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 5g ...
-
Renewable Design for Personal Care Bottle - 50...
-
Wholesale Dealers of Big Volume Pp Cream Jar - ...




