2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
We're going to commit ourselves to giving our esteemed customers along with the most enthusiastically considerate providers for 2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , France , Bangkok , We expect to deliver merchandise and services to more users in global aftermarket markets; we launched our global branding strategy by providing our excellent products and solutions all over the world by virtue of our well reputed partners letting global users keep pace with technology innovation and achievements with us.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - JA-3-...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
Wholesale Dealers of Empty Aluminum Cream Jar -...
-
Trending Products 50ml Pp Cream Jar - sloping ...
-
Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml ...




