OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Every single member from our large efficiency profits team values customers' requirements and organization communication for OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Norway , Bolivia , Belarus , Our products are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our products and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - 200ml gold a...
-
OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml ...
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...
-
Reliable Supplier Face Cream Bottle 45g - 250m...
-
Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Hot New Products 100ml Green Pet Bottle - AJ-1...









