Trending Products Economical Round Luxury Cosmetic Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
We attempt for excellence, provider the customers", hopes to be the most beneficial cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes value share and continuous advertising for Trending Products Economical Round Luxury Cosmetic Jar - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Nigeria , Tunisia , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our products in the production process have got strictly monitored, because it is only to provide you the best quality, we will feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
OEM Supply Acrylic Jar Cosmetic Jar - 350ml fa...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 500...
-
Manufactur standard Clear Plastic Jar With Blac...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 330ml aluminum...
-
Manufacturer for Global Cosmetics Face Cream Ja...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver ...




