Best quality Empty Aluminum Cosmetic Jars - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Our concentrate on is always to consolidate and enhance the excellent and service of present solutions, in the meantime regularly develop new products to meet distinctive customers' demands for Best quality Empty Aluminum Cosmetic Jars - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: US , Suriname , Johannesburg , We always insist on the management tenet of "Quality is First, Technology is Basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Super Purchasing for Black Acrylic Cream Jar - ...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Contain...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - 50ml cl...
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...











