Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Value and Efficient Service" for Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Bahamas , Kenya , To achieve reciprocal advantages, our company is widely boosting our tactics of globalization in terms of communication with overseas customers, fast delivery, the best quality and long-term cooperation. Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we will prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Trending Products Credit Card Size Hand Sanitiz...
-
Best Price on 30 Ml Perfume Spray Bottle - 750...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
Lowest Price for Leak Proof Aluminum Bottle - ...
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620...
-
100% Original Factory Jars And Bottles For Cosm...











