Wholesale Price China Plastic Bottles With Sprayer - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with Wholesale Price China Plastic Bottles With Sprayer - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , Estonia , Monaco , Please feel cost-free to send us your specifications and we'll respond to you asap. We've got a professional engineering team to serve for the every single detailed needs. Free samples may be sent for you personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please really feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
OEM Supply 7g Cosmetic Packing Plastic Jar - 6...
-
Manufacturing Companies for Custom Made Glass P...
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...
-
Lowest Price for Jars For Cosmetic - 250ml saf...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle -...

