New Fashion Design for Wholesale Crystal Attar Bottles - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" plus the theory of "quality the basic, have faith in the main and management the advanced" for New Fashion Design for Wholesale Crystal Attar Bottles - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Kyrgyzstan , Madras , As a well educated, innovative and energetic staff,we are responsible for all elements of the research, design, manufacturing, sales and distribution. With studying and developing new techniques,we are not only following but also leading the fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant communication. You will instantly feel our expertise and attentive service.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
China Supplier Wide Mouth Glass Cream Jar - 15...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - AJ-06 ...
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 8m...

