Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jars - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our commission is to serve our buyers and purchasers with most effective good quality and aggressive portable digital goods for Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jars - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , Birmingham , Brunei , Adhering to the management tenet of "Managing Sincerely, Winning by Quality", we try our best to provide excellent products and service to our clients. We look forward to making progress together with domestic and international clients.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 15...
-
New Arrival China 200ml Plastic Jar - 3ml / 6m...
-
2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 10...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - AJ-...
-
PriceList for Old Fashioned Perfume Bottle - 2...
-
Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - ...











