Top Quality Alu Cream Jar For Cosmetic - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Sticking for the basic principle of "Super Top quality, Satisfactory service" ,We've been striving to be an excellent business enterprise partner of you for Top Quality Alu Cream Jar For Cosmetic - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Slovak Republic , Guatemala , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 4oz c...
-
Europe style for Slide Top Metal Tin Box - 15m...
-
China Gold Supplier for 30g Aluminum Cream Jar ...
-
Well-designed Acrylic Jar Packaging - 300ml th...
-
Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 250ml...

