factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won an excellent reputation amongst customers all around the entire world for factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Tunisia , Vietnam , Qualified R&D engineer will be there for your consultation service and we will try our best to meet your requirements. So please feel free to contact us for inquiries. You'll be able to send us emails or call us for small business. Also you are able to come to our business by yourself to get further knowing of us. And we will surely give you the best quotation and after-sale service. We're ready to build stable and friendly relations with our merchants. To achieve mutual success, we will make our best efforts to build a solid co-operation and transparent communication work with our companions. Above all, we are here to welcome your inquiries for any of our goods and service.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
2017 New Style Plastic Jars 200ml - 1000ml alu...
-
China Cheap price Cosmetic Perfume Bottle - 20...
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 9 ...
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
factory low price Sprayer Pump Bottles - 40ml ...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...











