Cheapest Factory Matte Black Perfume Bttle - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Custom Perfume Bottles
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
Innovation, excellent and reliability are the core values of our business. These principles today extra than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size company for Cheapest Factory Matte Black Perfume Bttle - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , Turkey , Rome , We have more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel products to meet the market demand and help the guests continuously by updating our products. We are specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, please join us, and together we will shape a bright future in your business field!
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...
-
OEM manufacturer Perfume Spray Bottle - 450ml ...
-
Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cre...
-
Special Design for Perfume Spray Bottle 40ml - ...
-
Top Suppliers 50ml Plastic Cream Jar - 20 ml u...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 37mm...

