Super Purchasing for White Aluminum Cream Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
owing to very good support, a variety of high quality merchandise, aggressive costs and efficient delivery, we love an excellent name among the our clients. We are an energetic company with wide market for Super Purchasing for White Aluminum Cream Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Cairo , Thailand , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective products and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we are outstanding as we are specialized.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory Cheap Hot China Plastic Acrylic Cosmeti...
-
PriceList for Perfume Spray Bottle - 42mm alum...
-
Wholesale Dealers of 5ml Refillable Pocket Mini...
-
Factory Supply Glass Spray Perfume Bottle - 50...
-
Hot sale Factory Rollon Oil Bottles With Metal ...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...











