Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
We usually keep on with the principle "Quality To start with, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our purchasers with competitively priced excellent solutions, prompt delivery and skilled support for Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Algeria , Detroit , We have a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Short Lead Time for Bamboo Cosmetics Cream Jars...
-
Discount wholesale 10g Pp Cream Jar - 200ml go...
-
Factory making Spray Aluminum Bottle - 50g eco...
-
Top Quality Cosmetic Jar 10g - 300ml wide mout...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 10ml /...

