Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
We purpose to understand high quality disfigurement with the output and supply the top service to domestic and overseas buyers wholeheartedly for Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Switzerland , Portland , Swiss , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with professional knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to provide the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we will develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 200...
-
Factory wholesale Round Ball Shape Cream Jar - ...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
100% Original Factory 200g Plastic Jar - AJ-03...
-
Special Design for Aluminum Perfume Bottle - 3...



