Wholesale Price Cosmetic Container With Brush - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Being supported by an advanced and specialist IT team, we could give technical support on pre-sales & after-sales services for Wholesale Price Cosmetic Container With Brush - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Juventus , Vancouver , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - aluminum 5...
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...
-
Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pe...
-
OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 30ml 80m...
-
Manufacturing Companies for Silver Cosmetic Jar...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...


