Best Price for Wholesale 10ml Fancy Perfume Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
Along with the "Client-Oriented" small business philosophy, a rigorous high-quality handle system, highly developed producing machines and a powerful R&D group, we always supply high-quality products and solutions, fantastic services and aggressive costs for Best Price for Wholesale 10ml Fancy Perfume Bottle - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Benin , United Arab Emirates , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality goods, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml alumi...
-
Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 5 ml alum...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...
-
Professional Design Jar With Aluminium Lid - 3...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 5g / 10g /...
-
Cheapest Factory Refillable Aluminum Perfume Bo...

